Walcownia Szopienice 4


Katowice → Walcownia Szopienice → prawdziwa industrialna katedra.

Szlaku Zabytków Techniki – KOCHAM CIĘ! Za to, że przyjąłeś niedawno w swe zacne grono Walcownię Szopienice i za Industrialne Święto, bo inaczej gdzie…? jak…? i po kiego grzyba ciągnąć dziecko na Szopienice. A tu takie WOW!!! Robi wrażenie nie tylko na freakach techniki.

Walcownia Szopienice – spotkanie na Industriadzie

Układając nasz plan na Industriadę anno domini 2017 miałam ochotę sklonować się do potęgi entej, bo jak tu być wszędzie, tyle dobroci przecież! Dlaczego zatem Walcownia? Impuls – w opisie na ich stronie znalazłam informację, że zespół walcarek był napędzany czterema maszynami parowymi.

O miłości Bajtla do maszyn parowych powszechnie wiadomo w całym wszechświecie (tu np. o tym wspominam), więc nie mogło być inaczej – Walcownia była nam przeznaczona. Po odwiedzinach zabrzańskich maszyn wyciągowych na Kopalni Luiza i Szybie Maciej oraz po spotkaniu z Markiem Stańczykiem w Galerii Szyb Wilson, niczym wisienka na torcie, czekała na nas ONA – cynkOWA królOWA.

Huta i bezhucie

Walcownia Szopienice to kawał przestrzeni i kawał historii – 5131 m2 powierzchni użytkowej, w której poczuć można klimat 98 lat ciężkiej pracy (walcowania funkcjonowała w okresie 1904-2002). Pracy ciężkiej jak metale nieżelazne, które ukształtowały szopienicki pejzaż, zwany obecnie bezhuciem.

Historia hutnictwa w Szopienicach sięga roku 1834 i działo się tu sporo dobrego (dziś nazwalibyśmy to innowacjami przez duże I) oraz mniej dobrego (dziś nazwalibyśmy to ołowicą, o której władza ludowa słyszeć nie chciała). Działo się aż do 2008 roku, kiedy postawiono w stan likwidacji Hutę Metali Nieżelaznych Szopienice S.A., powstałą w latach 70-tych XX wieku, jako spadkobierczyni dawnych XIX-wiecznych szopienickich hut: Paweł, Bernhardi, Wilhelmina, Uthemann.

I tak likwidują… i likwidują… Niewiele ocalało, mimo starań Stowarzyszenia na rzecz powstania Muzeum Hutnictwa Cynku, które od 2002 roku robi, co może, by ochronić zabytkowe obiekty, po miejscu, gdzie kiedyś pracowało 5000 osób. Ale co można bez kasy? Sercem dziur w dachu nie załatasz i deszcz lał się na stuletnie maszyny w budynku byłej walcowni. Ponoć nie udało się Stowarzyszeniu utworzyć muzeum, bo miasto odmówiło przejęcia zabytkowego budynku walcowni od likwidatora.

Do Szopienic parowozem z Jaworzyny Śląskiej

Rok 2013 – światełko w tunelu, czyli Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska z siedzibą we… Wrocławiu, ze swoim fundatorem Piotrem Gerberem (wielki człowiek z niezwykłą pasją oraz inicjatywami i na szczęście z pieniędzmi). Rok 2015 Muzeum Hutnictwa Cynku w Szopienicach otwarte!

Tak na marginesie – wyszperałam te informacje o stowarzyszeniu i muzeum już po wizycie w Szopienicach, przygotowując materiał na ten wpis i słuchajcie… dla mnie było to jak objawienie. Bo Piotr Gerber i jego Fundacja, stoją za jednym z najukochańszych miejsc Bajtla – Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (województwo dolnośląskie), gdzie byliśmy już dwa razy (jesienią Gala Parowozów/wiosną Diesel Fest) i ciągle nam mało. I tak myślę sobie, że to chyba dlatego, tak dziwnie urzekł mnie klimat Walcowni – jakiś magiczny wspólny mianownik między Szopienicami, a gwizdem parowozu TKt48-18, który przeżywa swoją drugą młodość dzięki pasjonatom z Dolnego Śląska.

Co więcej w planach Fundacji są inne obiekty na mapie Polski (Muzeum Porcelany w Tułowicach, lokomotywownia i młyn w Dzierżoniowie Śląskim, Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach k/Świdnicy), a wszystkie przy torach kolejowych; tak Walcownia Szopienice też jest przy torach. I tu cytat:

Teraz naszym podstawowym wyzwaniem jest wprowadzenie regularnych połączeń, by turyści, podróżując pociągiem, mogli zwiedzić poprzemysłowe zabytki na Górnym i Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie – dodaje Gerber

Jak ja trzymam kciuki za to przedsięwzięcie… wprawdzie nie napisali, że będą wozić turystów parowozem, ale to się chyba rozumie samo przez się 🙂

Kręć się, kręć karuzelo!

Walcownia Szopienice dopiero się rozkręca, to pewne. Ze stałych atrakcji dla Bajtla na pewno wymienić trzeba karuzelę odlewniczą. Może nie pokręcimy się na niej osobiście, ale obrotowy napęd ręczny działa i na przykład misia posadzić można. Niezapomniane wrażenie robi także pokaz uruchomionej olbrzymiej walcarki z jeszcze bardziej olbrzymim kołem napędowym (my widzieliśmy na Industriadzie, ale pytałam i ponoć nie ma problemu, by w zwykłe dni też uruchomili). Piękna jest też wystawa silników napędowych wszelkich smarów. Tata Bajtla był z kolei zafascynowany wzorami na posadzce. A Bajtel – maszyny parowe wiadomo, policzone w te i we wte: jeden.. dwa..  trzy.. cztery… oraz jak na śląskiego Bajtla przystało, zasmakował w czarnym drinku z prawdziwym węglem. Pewnie akurat ten wegański specyfik to tylko na Industriadzie, choć byłby dobrym pomysłem na stałą pozycję w menu, o ile oczywiście jakaś strefa gastro powstanie w tych cynkowych warunkach. (Ps. strefa toalet współczesnych jest).

W ofercie edukacyjnej Walcowani jest nawet coś dla przedszkolaków „Przygoda w muzeum” oraz „Bez pracy nie ma kołaczy”. Będę zachęcać piekarskie przedszkolaki do odwiedzenia tego miejsca, zwłaszcza, że to na Szarleju wydobywano rudy galmanu, które konną kolejką wąskotorową transportowano do Szopienic, a tam wytapiano z nich cynk.

Warto, warto, i jeszcze raz warto wybrać się do Szopienic. Inspirujące miejsce, podobnie jak inspirujące są nasze śląskie podróże z ukochanym Bajtlem.


 WALCOWNIA SZOPIENICE – MUZEUM HUTA CYNKU

GDZIE: Katowice, ulica 11 Listopada (wjazd od ul. Roździeńskiej 25 i tak można ustawić gps)

KIEDY: codziennie od godz. 10 do 18

ZA ILE BAJTEL: 8 zł (mały bajtelek <3lat nie płaci)

ZA ILE MAMA BAJTLA: 10 zł

OPCJA Z PRZEWODNIKIEM: trzeba się wcześniej umówić 727 600 186, a bilet niewiele droższy bo o 4-5 zł


Podsyłam Wam także link do strony Walcownia Szopienice, gdzie można poczytać sobie o obiekcie, choć widać, że strona nowa i dopiero nabiera treści. A nowinki z Walcowni śledzę oczywiście na ich społecznościowym profilu.


Walcownia Szopienice

Chcesz zobaczyć więcej?

Odwiedź to miejsce i napisz czy się Twojemu bajtlowi podobało.

Ale najpierw ZERKNIJ → WALCOWNIA SZOPIENICE GALERIA


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarzy do “Walcownia Szopienice